Korduma kippuvad küsimused

Allpool anname vastused mõnedele sagedamini esitatavatele küsimustele:

  1. Kui tõsine on valu peale ninaplastikat?

Valu ninaplastika järgselt on mõõdukas või väike. Valu ei ole enamasti probleemiks isegi neil, kellel on madal valulävi.

  1. Kui kaua püsivad sinikad silmade ümbruses?

Kui ninaplastika teostatakse ainult tipu piirkonnas siis võivad sinikad üldse puududa. Kui ninaplastika sisaldab ka nina luude lahti lõikamist, siis sinikad tekivad alati. See kui väljendunud need on sõltub mitmetest teguritest ja on väga individuaalne. Kaasaegseid tehnikaid kasutades on sinikad siiski tagasihoidlikud.

  1. Millal võib naasta tööle ja alustada treeningutega?

Üldjuhul võib tööle minna 2 nädalat peale operatsiooni. See on ühtlasi aeg mis kulub sinikate kadumiseks. Kergete treeningutega võib samuti alustada 2 nädalat peale operatsiooni ning täiskoormusega treeningud on lubatud alates 1 kuu möödumisest. Samas peab säilitama siin terve mõistuse ja kuulama oma keha. Kui treeningu järgselt nina turse süveneb ja ninas tekib pingetunne siis tasub treeningutega veel veidi tagasi hoida!

  1. Kas nina kuju saab püsivalt muuta ainult täitesüstidega?

Täitesüstid on mõeldud väikeste kõrvalekallete korrigeerimiseks. Teiseks ei anna täitesüstid püsivat efekti. Täitesüstidega ei ole võimalik teha nina väiksemaks. Nende abil saab ainult veidi kontuuri siluda.

  1. Mis on kriteeriumid suletud ja avatud meetodi valikul?

Ametlikult tunnustatud kriteeriume ühe või teise meetodi kasutamiseks ei ole. Meetodi valik sõltub eelkõige kirurgi eelistustest. Avatud meetodi ainus eelis on väga hea anatoomiliste struktuuride nähtavus. Suurimaks miinuseks on kudede ulatuslikum trauma ja tulemuste halvem prognoositavus. Suletud meetodi miinuseks on mõnevõrra halvem nähtavus aga eeliseks väiksem trauma ja stabiilsemad tulemused. Dr. Priit Kasenõmm eelistab esmase ninaplastika korral alati suletud meetodit.

  1. Mis on minimaalne vanus ninaplastika teostamiseks?

Ninaplastikat võib teostada kohe peale nina kasvuperioodi lõppemist. Tüdrukutel on selleks vanuseks umbes 15 aastat ja poistel 16 aastat.

  1. Kas nina masseerimine kiirendab turse taandumist?

Nina masseerimine peale ninaplastikat turse taandumist ei kiirenda. Üldjuhul aitab turset vähendada õige kirurgilise tehnika kasutamine. Turse on väiksem õhema nahaga patsientidel. Turse on oluliselt intensiivsem paksu nahaga patsientidel. Viimasel juhul ei ole häid meetodeid turse taandumise kiirendamiseks.

  1. Kas ninatiibasid ja ninasõõrmeid saab teha väiksemaks?

Ninatiibade vähendamiseks kasutatakse alar wedge excision meetodit. Sel juhul eemaldatakse ninatiibade servadest ellipsikujulised naharibad. Armid on üldjuhul vaevumärgatavad kuna need asetsevad ninatiiva ja põse vahelises nahavoldis. Ninasõõrmeid saab teha väiksemaks kui eemaldada nahasiilud ninasõõrmete alumisest osast. Meetodit nimetatakse nostril sill excision. Mõnedel patsientidel peab kasutama nende kahe meetodi kombinatsiooni.

  1. Milliseid õmblusi kasutatakse ja kas neid peab eemaldama?

Dr. Kasenõmm kasutab nina sees kõhrede omavaheliseks fikseerimiseks PDS niiti. See niit imendub keskmiselt 9-12 kuu möödudes. See on piisav aeg selleks, et niitide funktsiooni võtaks üle armkude. Nahaservade kokkuõmblemiseks kasutatakse keskmiselt 2 nädala jooksul imenduvat niiti. Ühtegi niiti, välja arvatud see mis hoidab omavahel koos ninavaheseina toestuseks asetatud plaate, ei ole vaja eemaldada.

  1. Kas ninaplastika puhul kasutatakse alati kõhresiirikuid ja kust kohast kõhre võetakse?

See oleneb sellest kas meil on tegemist esmase või korduva operatsiooniga. Esmase ninaplastika korral suletud meetodil on ainsaks siirikuks väike kõhreriba mis asetatakse kolumellasse. Selleks võetakse materjal alati ninavaheseinast. Korduva ninaplastika korral, mis teostatakse tipu piirkonnas, on kõhre vajadus oluliselt suurem. Kõhrematerjali kasutatakse siis kahjustunud, eemaldatud või hävinud nina kõhreliste anatoomiliste struktuuride taastamiseks. Kui võimalik siis eelistatud materjal on ninavaheseina kõhr. Kahjuks tuleb väga sageli ette olukordi kus korduva ninaplastika korral vaheseinas enam piisavalt kõhre ei ole. Viimasel juhul tuleb lisamaterjali võtta kõrvalestast või roidest.