Varane operatsioonijärgne periood
- Esimese kahe operatsioonijärgse päeva jooksul võib esineda vähest veritsust või määrimist. See on normaalne. Esimese kahe operatsioonijärgse nädala jooksul püsib verejooksu risk. Tugeva verejooksu tekkimisel võtke koheselt ühendust operatsiooni teostanud kirurgiga või pöörduge lähimasse erakorralise meditsiini osakonda (EMOsse).
- Verejooksu ohu tõttu ei tohi esimese kahe operatsioonijärgse nädala jooksul nina liiga tugevalt nuusata. Nuuskamise kergendamiseks on soovitav nina loputada merevee aerosooliga (Quixx, Humer). See aitab ninast olevat sekreeti vedeldada. Ninas olevate koorikute pehmendamiseks võib kasutada ninaõli (nt. Coldastop õli).
- Esimese paari operatsioonijärgse päeva jooksul areneb ninas turse, mis võib põhjustada ninahingamise takistust. Selle taandumine võtab aega paar nädalat. Turse leevendamiseks ja ninahingamise parandamiseks võib kasutada ninna pihustatavaid dekongestante (Xymelini või Otrivini sprei) või kasutada vastavaid tablette (pseudoefedriini sisaldavad tableted).
- Mõnedele patsientidele asetatakse peale operatsiooni mõlemale poole ninaõõnde silikoonplaadid. Neid kasutatakse kas operatsiooniaegse liigse verejooksu peatamiseks või operatsiooni järgselt ninavaheseina toestamiseks. Ninavahesseina plaadid põhjustavad samuti ninahingamise takistust. Üldjuhul ninavaheseina plaadid eemaldatakse mõned päevad peale operatsiooni.
- Ninaõõne loputamise järgselt peab nina sees ja väljas olevaid haavu puhastama 3% vesinikperoksiidi lahusega. Selleks kasutage kõrvade puhastamiseks mõeldud vatipulkasid. Tilgutage vatipulgale veidi 3% vesinikperoksiidi lahust ja puhastage ninasõõrmeid seest kergete ringjate liigutustega. Juhul kui teil on haavad ka väljaspool siis puhastage neid samamoodi.
- Puhastamise järgselt peab haavadele kandma antibiootikumi sisaldavat salvi (nt. Baneocin). Haavade puhastamist ja antibiootikumisalviga määrimist on soovitav teha 2-3 korda päevas kuni 10 päeva. Kõige parem tulemus saavutatakse siis kui haav on kaetud pidevalt ühtlase õhukese salvikihiga. Haavade liiga tugev hõõrumine võib põhjustada haavaõmbluste lahtituleku ja põletiku tekke.
- Võta arsti poolt määratud antibiootikume ja valuvaigisteid vastavalt etteantud raviskeemile. Kahe esimese operatsioonijärgse nädala jooksul ärge tarvitakse aspiriini ja aspiriini sisaldavaid verevedeldajaid. Te võite alustada vitamiinide ja toidulisandite tarvitamisega samuti 2 nädala möödumisel.
- Juba järgmisel päeval peale operatsiooni võib käia duši all. Vältige vee sattumist haavadele ja nina peal olevale lahasele.
- Nina ja silmaümbruste turse ja verevalumid süvenevad esimese 3-4 operatsioonijärgse päeva jooksul. Väga harvadel juhtudel kujuneb sedavõrd intensiivne turse, et silmalaugusid on raske avada. Esimese paari operatsioonijärgse päeva jooksul võib kasutada külmakompresse. Selleks võite kasutada kilekotti asetatud purustatud jääd või apteekides müüdavaid külmakotte. Külmakompressi on soovitav teha 20-minutiliste sessioonidena paar korda päevas. Silmaümbruses olevate verevalumite taandumine võtab keskmiselt aega 2 nädalat.
- Keskmiselt 7 päeva möödudes pärast operatsiooni eemaldatakse nina peal olev lahas ja/või nahale asetatud teibid. Lahase ja/või teipide eemaldamise järel püsib nina turse veel mitu nädalat. Ärge eemaldage ise lahast või teipe enne nädala möödumist! Haavade õmblemiseks kasutatud haavaniite ei ole vaja eemaldada. Need on iseimenduvad.
- Paksema nahatüübiga patsientidel on soovitav peale lahase eemaldamist jätkata nina teipimisega veel paari nädala jooksul. Teipimine aitab vähendada nina turset. Teipimine ei ole kohustuslik. Juhul kui te kasutate järelteipimist, siis on soovitatav samu teipe ninal hoida paar päeva järjest. Teibitud ninaga võib käia duši all. Teipide niiskumine ei ole probleem.
- Kõik patsiendid lubatakse kodusele ravile samal päeval peale operatsiooni.
Hiline operatsioonijärgne periood
- Kerge füüsiline koormus on lubatud teisel operatsioonijärgsel nädalal (jalutamine, võimlemine). Vältige tugevat füüsilist koormust vähemalt 2 nädala jooksul pärast operatsiooni. Operatsioonieelse füüsilise aktiivsuse juurde võib tagasi pöörduda peale 4 nädala möödumist operatsioonist.
- Vältige ujumist basseinis ja välisveekogudes 1 kuu jooksul peale operatsiooni. See tõstab oluliselt põletiku tekke riski. Samuti on peale operatsiooni soovitav 1 kuu jooksul vältida kuuma veega vanne ja sauna, sest need süvendavad turset.
- Prille võib kanda kohe peale lahase eemaldamist. NB! Prillide kandmine võib siiski olla ebamugav ja põhjustada valuaistingut. Luu millele prillid toetuvad võib olla hell isegi kuni pool aastat. Prillide poolt põhjustatava surve vähendamiseks võib nina nahka kaitsta plaastriga.
- Vältige otsest päikesekiirguse sattumist ninale 3 kuu jooksul pärast operatsiooni. Otsene päikesekiirgus võib põhjustada verevalumite pigmenteerumist. Päikese käes kasutage päikesekreemi mille kaitsefaktor on vähemalt 25.
- Esimese kolme operatsioonijärgse kuu jooksul püsib väike põletiku tekke risk. Põletiku tunnusteks on naha punetuse tekkimine, mis oli varasemalt juba taandunud. Samuti muutub nina katsumisel valulikuks. Lisaks süveneb uusti turse, mis oli eelnevalt juba taandumas. Selliste sümptomite ilmnemisel võtke koheselt ühendust operatsiooni teostanud kirurgiga, pöörduge erakorralisele kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule või pöörduge lähimasse erakorralise meditsiini osakonda (EMOsse).
- Turse taandumine toimub järk-järgult. Umbes 60-65% tursest taandub esimese 2-3 operatsioonijärgse kuu jooksul, 70-80% tursest on taandunud poole aasta möödumisel operatsioonist, 90-95% tursest on taandunud 1 aasta lõpuks ning 100% tursest teise operatsioonijärgse aasta lõpuks. Turse kiiremaks taandumiseks võib esimese 3 kuu jooksul kasutada Arnica geeli, mida tuleb määrida otse ninale.
- Vahetult peale operatsiooni võib uus nina kuju tunduda teile esialgu harjumatu. Ebakindlust süvedab lisaks ka nina turse. Koos turse taandumisega hakkab nina võtma oma lõplikku kuju ning koos sellega tekib järk-järgult harjumine. Reeglina võtab harjumine seda rohkem aega, mida suurem oli läbiviidud muutus. Tavaliselt kulub harjumiseks 3-4 kuud. Palun varu selleks perioodiks kannatust!
- Väga sageli võib nina tipp tunduda esialgu liiga püstine. Eriti nende patsientide jaoks kelle ninaplastika üheks eesmärgiks oli ninatipu oluline tõstmine. Esimese operatsioonijärgse kuu jooksul nina tipp vajub veidi ja saavutab järk-järgult oma lõplikku asendi.
- Eestvaates võtab esteetilisema ninakuju saavutamine normaalse ja õhema nahatüübiga patsientidel aega 3-4 kuud ning paksema nahatüübiga patsientidel kuni 1 aasta. Palun varu selleks perioodiks kannatust!
- Esimese 4-6 jooksul ära pildista oma nina mobiiltelefoniga liiga lähedalt. Telefoni kaameratel on väga tugev moonutav efekt ning mida lähemalt pildistada seda suurem on moonutus. Need pildid annavad vale ettekujutuse teie ninast nii teile endale kui ka teie kirurgile. Korrektne on teha fotosid vähemalt 1 meetri kauguselt pildistades.
- Pidage meeles, et lõplikku tulemuse kujunemine võtab õhukese nahatüübiga patsientidel kuni 6 kuud, normaalse nahatüübiga patsidientidel kuni 1 aasta ja paksema nahatüübiga patsientidel kuni 2 aastat.
- Enne 6-12 kuu möödumist operatsioonist ei saa otsustada kordusoperatsiooni vajalikkuse üle. Nina puhul, mis näeb hea välja varajases operatsioonijärgses perioodis, võivad ilmneda kõrvalekalded paranemise hilisemates faasides. Sellele vastupidiselt võib tulemus, mida hinnati esialgu ebaõnnestunuks, olla paranemisperioodi lõpuks rahuldav. Väiksemaid kõrvalekaldeid võib vahel harva korrigeerida juba enne lõplikku paranemist. Suuremate deformatsioonide puhul peab alati ära ootama lõpliku paranemie ja alles siis hindama kordusoperatsiooni vajalikkust.
Helistage telefonil +372 5567 2730 või saatke email: priit.kasenomm@gmail.com kui Teil esineb mõni operatsiooniga seotud küsimus.