Tänapäeval on ninaplastika konsultatsiooni lahutamatuks osaks fototöötlus ehk soovitud tulemuse arvutisimulatsioon. Varem võtsid patsiendid konsultatsioonile kaasa fotosid teiste inimeste ilusatest ninadest, sest midagi paremat lihtsalt pakkuda ei olnud. Fototöötlus on senist praktikat oluliselt muutnud.
Kellegi teise nina eeskujuks võtmine ei ole õige, sest liiga palju on individuaalseid iseärasusi. Erinevad on inimeste näo parameetrid, nina naha omadused, kõhrede kvaliteet jne. Kõik need tegurid mõjutavad lõpptulemust. Vaatamata kaasaegse meditsiini arengutele ei ole võimalik kirurginoaga kellegi teise nina täpselt järgi teha. Juuresoleval pildil on näide esteetilise kujuga ninast, mis kahtlemata sobiks paljudele patsientidele, kuid mida ei ole lihtsalt võimalik tehnilises mõttes teha. Näiteks patsiendil kellel on paks nina nahk, pikad nina luud ja väga suured nina sõõrmed, pole sellise miniatuurse nina kirurgilisel teel tegemine võimalik.
Arvutisimulatsiooni aluseks on patsiendi enda nina ja üheskoos patsiendiga selgitatakse välja, mida täpselt soovitakse muuta. Fototöötlus on kasulik nii patsiendile kui kirurgile. Patsient näeb, milline saab olema orienteeruv tulemus ja kuidas uue kujuga nina sobitub tema näoga. Viimane aspekt on suuremahuliste muutuste puhul väga oluline, sest aitab patsiendil paremini valmistuda eelseisvaks muutuseks. Oluliselt teistsuguse kuju ja välimusega nina muudab üldist näoilmet väga palju ning see võib olla esialgu ehmatav. Kirurgil aitab fototöötlus ühelt poolt paremini mõista patsiendi soove, kuid teiselt poolt näidata patsiendile, millised soovid on tegelikult teostatavad.
Fototöötluse puhul on oluline rõhutada, et see annab vaid ettekujutuse orienteeruvast tulemusest. Simuleeritud tulemust ei saa patsiendile mitte kuidagi garanteerida. Suhteliselt paremini on simuleeritav profiil ja fototöötlusega tehtud muutusi on võimalik operatsiooniga selles osas edukamalt ellu viia. Probleemsem on nina tipu täpse kuju simulatsioon. Kui me tahame teha nina tippu kitsamaks, tippu tõsta või teha nina lühemaks, mis on kõik levinud soovid esteetilises ninaplastikas, peame tipu kuju eest vastutavad kõhred täielikult välja prepareerima. Järgnevalt tehakse soovitud muutused kõhrede suuruses ja kujus ning õmmeldakse need seejärel oma kohale tagasi. Kuidas uue suuruse, kuju ja asendiga kõhred mõjutavad nina välist kuju me väga täpselt fototöötlusega prognoosida ei saa. Me saame näidata vaid seda, milline hakkab patsiendi nina orienteeruvalt välja nägema, kui me näiteks eemaldame nina kühmu, tõstame tippu või lühendame nina. Nina tipu kuju täpne simuleerimine oma detailirohkuses ei ole võimalik. Me ei tea täpselt kuhu hakkavad langema varjud ja kuhu tekivad peegeldused.
Omaette probleem on fototöötluse kuritarvitamine. Ebaeetiline kirurg saab fototöötlusega edukalt kohendada oma ebaõnnestunud operatsioonijärgseid tulemusi. Veel enam, fototöötlusega saab vajadusel luua terve galerii enne-pärast fotodest ilma, et peaks ühtegi patsienti opereerima. Juuresoleval pildil on sellekohane näide, kus fototöötlusega on loodud usutav operatsioonijärgne tulemus. Seejuures võib sellisest tegevusest hargneda lisaprobleeme. Nimelt võivad patsiendid selliseid pilte omale internetiavarustest alla laadida ja eeskujuks seada. Ehk me jõuame tagasi postituse algusesse – patsiendid võivad selliste piltidega pöörduda mõne teise kirurgi poole reaalse sooviga endalegi selline nina saada. Jah, see on võimalik, aga ainult fototöötlusega!