Naha paksus on üks kõige olulisemaid ninaplastika tulemust mõjutavaid tegureid. Enamus ninaplastikat puudutavast kirjandusest ja internetilehekülgedest keskenduvad nina luulise ja kõhrelise karkassi muutmiseks vajalikele kirurgilistele tehnikatele, samas kui nahatüübi olulisusele on pööratud väga vähe tähelepanu.
Laias laastus on u. 50% inimestel nina nahk normaalse paksusega, 40% inimestest on nahk liiga paks ja 10% patsientidest normaalsest õhem. Patsiendid kellel on nina nahk keskmisest õhem omavad ninaplastika mõttes olulist eelist. Neil tekib operatsioonijärgset turset oluliselt vähem, paranemine on kiirem ja esteetilist tulemust on neil kergem saavutada. Õhukese naha puhul on ainsaks miinuseks see, et operatsiooni ajal tehtud vead luulise ja kõhrelise karkassi opereerimisel paistavad kergemini välja.
Liiga paks nina nahk on palju suuremaks probleemiks ninaplastika korral. Keskmisest paksema nahaga on seotud rida probleeme:
- Läbi paksu naha ei taha luulises ja kõhrelises karkassis tehtud muutused väga hästi välja paista. See osutub probleemiks eriti siis, kui patsiendi sooviks on muuta nina olulisel määral väiksemaks. Kui seda teha, siis piltlikult öeldes jääb luid ja kõhreid kattev paks nahk paar numbrit suuremaks ja hakkab n-ö lotendama. Sellisel ninal puuduks esteetiline välimus. Ninaplastika eesmärgiks paksema nahatüübi korral on eelkõige tekitada aluskarkassis teatud kriitilistes kohtades nurki ja teravusi, et see hakkaks läbi paksu naha paistma ja muudaks nina seeläbi esteetilisemaks.
- Paksema nahatüübi korral on operatsioonijärgne turse oluliselt intensiivsem ja turse taandumine võtab keskmisest rohkem aega. Kui õhukese naha korral taandub turse 1-3 kuuga, keskmise paksusega nahatüübi korral võtab see 3-6 kuud, siis paksema nahatüübi korral 6-12 kuud. Ekstreemselt paksu naha korral võtab turse lõplik taandumine kuni 2 aastat. Lisaks sellele esineb paksema nahatüübi korral oluliselt rohkem operatsiooniaegset veritsust, mis omakorda süvendab operatsioonijärgset turset.
Kas paksu nina nahaga saab midagi ette võtta?
Lühike vastus on jah. Naha kvaliteeti on võimalik mõjutada nii operatsiooni eelselt, operatsiooni ajal kui ka selle järgselt. Paksem nahk on reeglina ka oluliselt rasusem ning poorne. See omakorda tähendab oluliselt suuremat tõenäosust rasunäärmete ummistumiseks, komedoonide, akne ja rosaatsea esinemiseks. Kindlasti tuleks operatsiooni eelselt igasugune naha põletik kontrolli alla saada. Soovitav on teha rasusele nahale sobivat nahahooldust ja kasutada vastavaid nahahooldusvahendeid. Pädeva kosmeetiku ja vajadusel nahaarsti kaasabil tuleb leida igale patsiendile sobiv lahendus. Nahka saab operatsiooni ajal mingil määral õhemaks fileerida. Samuti on paksema naha puhul oluline nahk operatsiooni lõpus aluskoe külge tagasi õmmelda, et vältida vere ja koevedeliku kogunemisi naha ja aluskarkassi vahele. Operatsioonijärgses perioodis on soovitav 4-5 nädala möödudes alustada uuesti paksule rasusele nahale sobiva nahahooldusega. Kindlasti tasuks kaaluda nii operatsiooni eelset kui järgset liigse rasuerituse ohjeldamiseks mõeldud ravimite kuuri.