Eemalduvate kõrvalestade korrigeerimine ehk otoplastika

Eemalduvate kõrvalestade korrigeerimine e. otoplastika, e. aurikuloplastika, on operatsioon, mille käigus muudetakse püsivalt kõrvalestade kuju.

Mis on eemalduvate kõrvalestade põhjuseks?

Kõrvalestad võivad peast eemale hoida kahel erineval põhjusel:

  • kõrvalestal puudub üks loomulik volt (Joonis 1), mis kannab nime antihelix
  • kõrvalest on kõhre liigse kasvu tõttu tervikuna peast eemaldunud.

Joonis-1A

Joonis 1A. Antihelix puudub

Joonis-1B

Joonis 1B. Antihelixi õige asukoht tähistatuna joonega

Sageli võib esineda mõlema probleemi kombinatsioon (Joonis 2).

Operatsioonieelsel konsultatsioonil on väga oluline välja selgitada, mis põhjusel on konkreetsel patsiendil eemalduvad kõrvalestad tekkinud ning vastavalt sellele valida sobiv operatsioonimeetod. Ebaõige operatsioonimeetodi valik ei taga soovitud tulemust.

Joonis-2

Joonis 2. Antihelixi puudumine ja kõrvalesta kõhre üleareng

Joonis-3

Joonis 3. Operatsioonijärgne deformatsioon

Millist meetodit kasutada kõhre kuju muutmiseks?

Operatsioonimeetod kõhre kuju muutmiseks jaguneb üldiselt kaheks: kõhre nõrgestamine või kõhrele uue kuju andmine õmbluste abil.

Kõhre nõrgestamine toimub reeglina kõhre lihvimise teel ühel või mõlemal pool kõrvalesta. Eesmärgiks on maha võtta kõhre seesmised pinged ja seeläbi anda kõhrele püsivalt uus kuju. Kõhre lihvimise suurimaks negatiivseks tulemuseks võivad olla ebaloomulikud konarused ja teravad servad kõrvalestal (Joonis 3). Äärmistel juhtudel võib see põhjustada kõrvalesta kuju pöördumatut moondumist.

Kõrvalesta kõhrele uue soovitud kuju andmisel õmbluste abil eelpool nimetatud probleeme ei esine. Kuna õmbluste asetamisel kõhre seesmisi pingeid ei likvideerita, esineb siiski oht, et õmbluste lahtirebenemisel kõrvalesta operatsioonieelne kuju taastub.

Õmbluste rebenemine on tõenäolisem ebaõigesti valitud õmblusmaterjalide kasutamisel. Samas on korduvoperatsioon tehniliselt lihtsam kui moondunud kõrvalesta kuju taastamine. Parimaid tulemusi annab kahe meetodi kombinatsioon – kõhre seesmiste pingete eemaldamine väikeste sisselõigetega õigesti valitud kohtades ning sellele järgnev kõhrele õmbluste abil uue kuju andmine.

Millal operatsiooni teostada?

Aurikuloplastikat võib teostada alates 6-ndast eluaastast. Erandjuhtudel võib operatsiooni teostada ka varem. Kindlat vanuse ülempiiri ei ole, ent nagu kõikide operatsioonide puhul, sõltub see patsiendi üldtervislikust seisundist.

Millist anesteesia meetodit kasutatakse?

Alla 16-aastastel lastel teostatakse aurikuloplastika üldnarkoosis. Täiskasvanutel on operatsioon võimalik nii narkoosi kui kohaliku tuimastusega.

Milline on operatsioonijärgne režiim?

Operatsioonijärgselt peab 7 päeva kandma haavasidemeid. Pärast haavasidemete  eemaldamist peab veel vähemalt 3 nädalat kandma elastset peapaela. Peapaela kandmine on oluline eriti magades. Haavaõmblusi eemaldama ei pea – need kaovad aja möödudes ise. Operatsioonijärgse valu puhul kasutatakse tavalisi valuvaigisteid.